PROJEKT POKOLENIOWY – KORONKOWA SPÓDNICA

DSC_8549s1Elclavel

Ten piękny koronkowy materiał dostałam od Mamy. Będąc w moim wieku uszyła z niego spódnicę, którą teraz ja mogłam przerobić i nosić. Na początku, kiedy zabierałam się do wszycia satynowej, kremowej halki, zamierzałam jak najmniej ingerować w materiał, prawie go nie ciąć. Wyrównałam zatem dwa prostokąty, doszyłam halkę i wciągnęłam gumkę. Kiedy zmierzyłam okazało się, że zbyt dużo tkaniny oznacza baaardzo szerokie biodra, czego nie przewidziałam, a już na pewno nie zamierzałam nosić. Skończyło się na pruciu, drastycznym cięciu (w obwodzie pozbyłam się aż 40cm!) i ponownym szyciu. Czy się opłacało oceńcie sami :-)

DSC_8645s1Elclavel-horza

DSC_8648s1Elclavel-horza

Jak uszyć spódnicę na gumce z halką? - TUTORIAL

Zatem jak wymierzyć, by całość nie krępowała ruchów a jednocześnie, nie poszerzała bioder?

Elclavel-tutorial-spodnica3

 1. Do uszycia spódnicy potrzebujemy: po dwa prostokątne kawałki tkaniny i podszewki oraz gumkę. Długość gumki równa jest szerokości miejsca, na której ma się trzymać spódnica, np. talii. Wymiary każdego prostokąta to: a – zmierz obwód bioder w najszerszym miejscu, dodaj do niego minimum 20-25cm i podziel wynik na dwa [np. (90+20):2= 55], b – to całkowita długość spódnicy + 3cm zapasu, b-2 – podszewka powinna być o 2cm krótsza od materiału, ponieważ inaczej będzie wystawać w trakcie chodzenia, czy siadania.*Te 20cm wystarczy, by swobodnie chodzić, a materiał nie będzie sterczeć w obwodzie, jakby go było za dużo.
 2. Z materiałem, jak i podszewką postępujemy tak samo. Składamy dwa kawałki prawą stroną do prawej i zszywamy boki spódnicy w odległości 1cm od brzegu, obrzucamy. W ten sposób uzyskaliśmy dwie tuby – jedną z materiału na spódnicę, a drugą z podszewki.
 3. Teraz łączymy obie tuby. Jedną tubę wkładamy w drugą w ten sposób, by na wierzchu były lewa strona materiału na spódnicę i prawa strona podszewki. Całość spinamy szpilkami równo ze szwami bocznymi. Następnie przeszywamy rant w odległości 1cm od brzegu i obrzucamy.
 4. Rozprasowujemy ten szew i wywijamy spódnicę tak, by prawa strona materiału i lewa strona podszewki były na wierzchu. Całość zaprasowujemy równo ze szwem. Spinamy szpilkami.
 5. Teraz pozostaje zrobić tunel na gumkę. Przeszywamy materiał pół cm od rantu na całym obwodzie oraz w odległości kilku cm od rantu tak, by pomiędzy tymi dwoma szwami zmieściła się gumka z pół centymetrowym zapasem (np. gumka 3cm – zatem przeszywamy w odległości pół cm od rantu i 4cm od rantu). Tym razem zostawiamy kilku centymetrową przerwę, by wciągnąć gumkę. Po wciągnięciu gumki i zszyciu jej końców (zakładamy na siebie końce gumki na ok 2.5-3cm i przeszywamy kilkukrotnie zygzakiem), zaszywamy przerwę.
 6. Na koniec wykańczamy spódnicę podwijając po 2 cm materiału i podszewki, przeszywamy. GOTOWE!

 

Udostępnij

13 komentarzy “PROJEKT POKOLENIOWY – KORONKOWA SPÓDNICA

 1. katya
  11 marca 2013 - 14:55

  Kupiłam dzisiaj w ciuchu kawałek firanki i jeszcze nie wiem czy uszyję z niej bluzkę czy sukienkę:)) Mam problem z wszywaniem gumki do spódnic:) Ale chętnie bym taką spódniczkę nosiła! Mmam teraz fazę na jasne rzeczy, a one są na razie w fazie wyobrażania jak mają wyglądać:D

 2. It's So Easy
  11 marca 2013 - 18:28

  o jak dobrze, że zamieściłaś tutorial ze świetnym opisem :) na pewno skorzystam! spódniczka wygląda prześlicznie, bardzo delikatnie i dziewczęco, kojarzy mi się z ciepłym latem :)
  pozdrawiam ;)

 3. Iwona a cup of ideas
  12 marca 2013 - 09:34

  bardzo delikatna, śliczna spódnica :)

 4. mru
  12 marca 2013 - 10:43

  prześliczna spódnica :) świetnie w niej wyglądasz :)

 5. ukryte wątki
  12 marca 2013 - 11:40

  Jaka urocza spódniczka, pełna prostoty i wdzięku.

 6. fimejl
  13 marca 2013 - 17:03

  Dziękuję za pomysł na nową spódnicę! Moja mama lubi szyć, poproszę ją o taką :)
  buziak :*

 7. margarett
  14 marca 2013 - 19:59

  śliczna :) uszyję sobie jakąś koronkową jak wypatrzę ładna koronkę :)

 8. zosieńka
  27 maja 2013 - 13:24

  uszyłam :) dzięki za tutka – wyszła super!

  • El clavel
   27 maja 2013 - 14:24

   To fantastycznie, cieszę się że mogłam pomoc :) Pozdrawiam!

 9. zosieńka
  27 maja 2013 - 13:25

  uszyłam – spódniczka wyszła super :) dzięki za tutka :)

 10. To się skończy szwami
  15 lipca 2013 - 22:39

  fajnie to rozrysowałaś:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane zostały oznaczone *