DIY Szycie ZaSZYJ się na dobre!

Jak szyć równo na maszynie? ZaSZYJ się na dobre! – Lekcja #1

29 października 2015
Kupiliście maszynę do szycia i zaczynacie szyć? Macie za sobą kwestie nawlekania nici i nawijania jej na bębenek? Uszyliście już pierwsze poszewki na poduszki i teraz marzy Wam się coś więcej?
Zapraszam na cykl ZaSZYJ się na dobre!, gdzie poznacie zasady i możliwości pracy z domową maszyną, nićmi i tkaninami.  Gotowi na ostrą przygodę z szyciem? Odpalajcie maszyny i zaczynamy!

 


Lekcja pierwsza: Jak szyć na maszynie RÓWNO?”


Pierwszym tematem cyklu będzie kluczowa umiejętność – uzyskanie prostego ściegu. Nie chodzi tu jednak o dobre ustawienie mechanizmów maszyny. To kwestia wprawy i wyczucia, koncentracji i sprytu. Chcesz by twoje szwy były proste i cieszyły oko? Przygotuj kubek gorącej herbaty na rozgrzewkę i rozsiądź się wygodnie.

Oto 7 sposobów Jak szyć prosto na domowej maszynie do szycia:


1. SIŁA SKUPIENIA i PODZIAŁKA

_DSC6369s1Elclavel-vert3

SIŁA SKUPIENIA i PODZIAŁKA – To najbardziej oczywisty ze sposobów. Jeśli wiesz, na którym miejscu skupić swój wzrok, to materiał nie będzie nerwowo wędrować od lewej do prawej strony, a ty pewnie poprowadzisz go pod igłę. Jak to osiągnąć? Nie skupiaj wzroku na tkaninie, która cały czas znika pod stopką, nie wpatruj się też w ruszającą się w szybkim tempie igłę, bo to sprawia, że twoje oczy co chwilę gubią punkt odniesienia. Wpatruj się w miejsce, gdzie brzeg tkaniny powinien przepływać a uzyskasz szew w równej odległości od brzegu. Na zdjęciu poniżej szyłam w odległości 1,5cm od brzegu i tam też wbiłam swój wzrok. ;-)


2. KRAWĘDŹ STOPKI ZWYKŁEJ

_DSC6373s1Elclavel-vert3

Szyj tak, by krawędź tkaniny przepływała cały czas po prawej krawędzi stopki. Nie pośrodku i nie za nią, ale równo z krawędzią. Jeśli igła znajduje się w pozycji środkowej – szyjesz ok 7mm od brzegu. Jeśli igła jest w pozycji do lewej strony – szyjesz 1cm od brzegu, a to najczęściej się przydaje (większość robionych przeze mnie rzeczy jest szytych właśnie w ten sposób; tworząc wykrój dodaję 1cm na szycie i w takiej odległości od krawędzi staram się szyć). Nie patrz na igłę, ale w prawy brzeg stopki!


3. STOPKA KRAWĘDZIOWA

_DSC6390s1Elclavel-vert2

To idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szyć dość blisko krawędzi tkaniny. Ustaw na stopce odpowiednią odległość krawędzi tkaniny od igły i szyjąc pilnuj, by materiał przepływał tuż przy krawędzi ogranicznika na stopce.


4. RYSOWANIE LINII ŚCIEGU

_DSC6392s1Elclavel-vert2

Ta metoda sprawdza się, kiedy do przeszycia mamy nieregularny kształt. Wówczas dobrze jest narysować kontur linii ściegu cienkim ołówkiem, mydełkiem lub kredką do tkanin i założyć przezroczystą stopkę, pod którą linia będzie dobrze widoczna. Pozycję igły najlepiej ustawić na środek stopki i pilnować, by linia szycia przechodziła właśnie w jej środku. Takie rozwiązanie sprawdza się przy zszywaniu małych elementów wyrysowanych na tkaninie, np. przy szyciu zabawek. Dobrze jest wówczas ustawić gęstszy ścieg, który dodatkowo pozwoli zapanować nad łukami i zaokrągleniami (drobniejszy ścieg = wolniejsze przesuwanie tkaniny = większa kontrola).


5. MAGNES

_DSC6413s1Elclavel-vert2

To jedno z ciekawszych rozwiązań. Magnes krawiecki montuje się do metalowej płytki ściegowej ustalając pożądaną odległość igły od krawędzi tkaniny. Sprawdza się zarówno w szyciu prostych i długich odcinków, kiedy ciężko jest cały czas w skupieniu uważać na linie szycia (np. szycie pościeli), jak i przy zaokrąglonych brzegach, kiedy ciężko jest utrzymać płynny i równy szew na zakrętach.


6. TAŚMA MALARSKA

_DSC6422s1Elclavel-vert2_DSC6434s1Elclavel-vert2

To niezastąpiony gadżet w szyciu. Kiedy musimy przeszyć tkaninę daleko od brzegu, a metalowa płytka ściegowa, do której moglibyśmy przyczepić magnes się kończy albo nie ma na niej podziałki możemy użyć taśmy. Łatwo ją usunąć i nie zostawia lepkich śladów na obudowie. Przyklejamy taśmę w żądanej odległości od igły i posługując się podobną analogią, co do punktu pierwszego, korzystamy z niej, jak z punktu odniesienia. * Innym ciekawym wykorzystaniem taśmy malarskiej w szyciu jest posłużenie się nią jako linijką. Wystarczy nakleić ją na tkaninę, skórę, skaj i szyć przy krawędzi. Nie zniszczy tkaniny (oczywiście najpierw lepiej zrobić próbę), a umożliwi równe przeszycie. Ta metoda sprawdza się choćby wówczas, kiedy musimy naszyć coś na kawałek tkaniny równo, a nie możemy lub nie chcemy po niej rysować.


7. ZAPRASOWANIE

_DSC6444s1Elclavel-vert2

Czasem trzeba przeszyć coś równo na środku tkaniny albo w takiej odległości, że ciężko posługiwać się innymi pomocami. Na tkaninie nie występuje też żaden regularny wzór np. linie czy kratka, po którym moglibyśmy szyć. Wtedy pozostaje nam zaprasowanie tkaniny w pożądanym miejscu i przeszycie jej w tak powstałym rowku.


Łatwe prawda? :-)

Zastanówcie się teraz w jakich sytuacjach natknęliście się na problemy z równym szyciem. Któryś z tych sposobów może pomóc? Wypróbujcie go przy najbliższej okazji. :)


Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

 • Kluczem do prostego szycia jest również równe skrojenie elementów. Nieważne czy szyjemy ubranie, torebkę czy worek na kapcie. Proste brzegi to połowa sukcesu przy ich zszywaniu.
 • Nie wyobrażam sobie szycia bez szpilek. W każdym przypadku, jeśli nie jesteście pewni, czy uda Wam się zapanować nad zszywanymi kawałkami materiału, używajcie szpilek! Dobre, ostre szpilki są niezbędne przy szyciu prawie tak samo jak nici czy nożyczki!
 • Szyjąc nie tylko zwracajmy uwagę na to, jak podajemy tkaninę pod stopkę, ale również jak asekurujemy ją gdy wychodzi spod igły. Najlepiej jedną ręką pilnować podawania materiału a drugą go odbierać. Dzięki temu szew nie ściągnie materiału.

To tyle na dzisiaj. Dajcie znać czy artykuł przypadł Wam do gustu i czy mam szykować kolejny. Czekam też na Wasze sugestie o czym chcielibyście przeczytać. Do usłyszenia!
 • Reply
  angelina
  3 listopada 2015 at 09:48

  DZIĘKUJĘ! :)

  • Reply
   El clavel
   3 listopada 2015 at 22:20

   :) Nie ma za co! Pozdrawiam serdecznie :))

 • Reply
  Dominika
  3 listopada 2015 at 11:44

  Swietny artykul dla takiego laika jak ja :D Prosze o wieciej, jestem chlonna wiedzy a niestety na dzien dzisiejszy moge ja czerpac tylko z internetu :) Moze jakies mini projekty do wykonania dla poczatkujacych z instruktazem??? Pozdrawiam i dziekuje :D

  • Reply
   El clavel
   3 listopada 2015 at 22:23

   Dziękuję :) Mini projekty? Już nad nimi pracuję :) Pozdrawiam!

 • Reply
  anna
  3 listopada 2015 at 21:23

  Bardzo przydatne podpowiedzi! Od kiedy szyję (ok pół roku) to było cały czas moim pytaniem w głowie za każdym razem szyjąc..Już myślałam, że tylko ja jestem taka tepa;), bo na blogach wcale się o tym nie wspomina a to przecież nie takie proste..Poza 1 i 2 nic mi nie przychodziło do głowy. Pomysły napewno wykorzystam.Teraz to ja mogę szyć..;) Dziękuję bardzo bardzo:))

  • Reply
   El clavel
   3 listopada 2015 at 22:26

   Bardzo miło mi to słyszeć! Dziękuję i pozdrawiam :)

 • Reply
  Kasia
  3 listopada 2015 at 22:52

  Super!
  Dziękujemy i czekamy na więcej :-) Ja dopiero zaczynam i ze wszystkim mam kłopot :-) Chętnie skorzystam ze wszystkich Twoich rad.
  Pozdrawiam!

  • Reply
   El clavel
   4 listopada 2015 at 20:53

   To świetnie! Zatem zabieram się ostro do pracy ;) Pozdrawiam!

 • Reply
  mru
  5 listopada 2015 at 23:37

  Fantastyczny pomysł na wpis :) Wszystko świetnie wytłumaczyłaś :)

  • Reply
   El clavel
   19 listopada 2015 at 17:41

   Dziękuję :)

 • Reply
  Joule
  15 listopada 2015 at 12:49

  Zwykłam używać siły skupienia w połączeniu z podziałką. O takich gadżetach jak ten magnes nawet nie słyszałam! Człowiek uczy się całe życie ;)

  • Reply
   El clavel
   19 listopada 2015 at 17:42

   Magnes to najlepiej wydane 4 zł w moim życiu! :)

 • Reply
  JAK USZYĆ MUFKĘ DO WÓZKA? - MummysWorld.pl - kreatywny blog parentingowy
  26 listopada 2015 at 17:32

  […] w tym miejscu, daleko od krawędzi? Ja patent zaczerpnęłam od El Clavel (polecam wpis – Jak szyć równo na maszynie?) – skorzystałam z taśmy malarskiej, dobrze się trzyma, ale łatwo ją odkleić i nie […]

 • Reply
  JAK USZYĆ MUFKĘ? - MummysWorld.pl - kreatywny blog parentingowy
  26 listopada 2015 at 17:41

  […] w tym miejscu, daleko od krawędzi? Ja patent zaczerpnęłam od El Clavel (polecam wpis – Jak szyć równo na maszynie?) – skorzystałam z taśmy malarskiej, dobrze się trzyma, ale łatwo ją odkleić i nie […]

 • Reply
  Marysia
  1 stycznia 2016 at 16:57

  Co do tej herbaty nie jestem przekonana, ostatnio utopiłam w niej kabel od pedała, ale wpis na blogu świetny, z pewnością mi się przyda, bo moja przygoda z szyciem dopiero się zaczęła i czuję, że nie obędzie się bez potyczek.

 • Reply
  Monika
  1 sierpnia 2016 at 14:50

  Dziękuję za te rady ! Że też sam człowiek na to nie wpadł :D wszyłam zamek w kołderkę dla dziecka, anie mogę zszyć dwóch materiałów ze sobą. Z tymi podpowiedziami na pewno się uda :)

  • Reply
   El clavel
   4 sierpnia 2016 at 08:39

   Witaj Moniko! Cieszę się, że wpis się przydał. Życzę samych prostych ściegów! :)

 • Reply
  Julia
  10 września 2016 at 13:49

  Rewelacyjny wpis! Dopiero zaczynam przygodę z szyciem i w końcu znalazłam wpis z bardzo pomocnymi wskazówkami. Dziękuję!

  • Reply
   El clavel
   28 października 2016 at 21:54

   Cieszę się, że te wskazówki Ci pomogą. Pozdrawiam!

 • Reply
  Karola
  18 października 2016 at 14:06

  bardzo fajnie to wszystko objaśnione, uczę się dopiero od niedawna i za sobą mam dopiero niewielkie krawieckie sukcesy (z pomocą przepisnaszycie udało mi się zrobić poszewki na poduchy :D ) wiec teraz szukam kolejnych krawieckich wyzwań i mam nadzieję, że dzięki Twoim poradom faktycznie wszystko będę miała pięknie i równiutko odszyte

  • Reply
   El clavel
   28 października 2016 at 21:57

   Nie zniechęcaj się tylko. Trening (+ kilka trików) czyni mistrza! Dziękuję i pozdrawiam!!

 • Reply
  Maja
  4 marca 2017 at 10:25

  Bardzo przydatne odpowiedzi. Równe ściegi to moja bolączka. Drugą jest nacisk stopki i gęstość ściegu. Czemu czasem maszyna zaczyna plątać? :)

 • Reply
  Szyciowe Hity i Kity
  23 listopada 2017 at 14:16

  Z przyjemnością informuję, że artykuł został wyróżniony Złotym Guzikiem w facebookowej grupie Szyciowe Hity i Kity: https://www.facebook.com/groups/1901705803390954/permalink/2041061112788755/ Gratulacje!

  • Reply
   El clavel
   26 stycznia 2018 at 14:43

   Jest mi strasznie miło :) Dziękuję!

 • Reply
  Barbara
  2 marca 2019 at 15:40

  Super porady !!!!!!!wytłumaczyłaś to lepiej niż Pani krawcowa na kursie .

  • Reply
   El clavel
   3 marca 2019 at 15:52

   Świetnie, że artykuł Ci się spodobał :) Pozdrawiam!

Leave a Reply