ZWĘŻANIE SWETRA ROBIONEGO NA DRUTACH – TUTORIAL

 

Sweter ten urzekł mnie pod każdym względem. Prawdziwa wełna, kolory i wzór sprawiły, że chętnie wydałam na niego kilka złotych mimo iż był dużo za duży.

Kiedy zabrałam się do odcinania kołnierza okazało się, że sweter zaczyna się pruć. Może i nie był wykonany ręcznie, ale ścieg jaki został użyty sprawił, że zaczęły lecieć oczka. Zniechęcona złapałam je na agrafkę i zostawiłam sweter do momentu, aż wymyślę jak temu zaradzić. Pomysł zrodził mi się w głowie kilka tygodni później, kiedy jechałam tramwajem. ;-)

W sumie w swetrze pozbyłam się niewygodnego kołnierza, odprułam „ozdobny” sznurek, skróciłam rękawy, ogólnie go zwęziłam, wykończyłam podkrój szyi lamówką i rozcięłam go z przodu dodając zamek.

Dodam, że przerabiałam sweter z myślą o sobie, jednak gdy zakończyłam dzieło, dałam przymierzyć go Siostrze i stwierdziłam że wygląda w nim dużo lepiej ode mnie. Podarowałam go jej i wcale nie żałuję :-)

DSC_3020s1Elclavel2

DSC_2227s1Elclavel-horz

DSC_2233s1Elclavel-vert

Jak zwęzić sweter robiony na drutach ?

W miejscu gdzie będziemy przecinać tkaninę, wzdłuż tego cięcia należy przeszyć dzianinę na maszynie. Najlepiej zrobić to gęstym ściegiem (np. ustawionym na 2), bo dzięki temu nitki będą lepiej zabezpieczone i nic się nie popruje. (Na zdjęciu widać zabezpieczone miejsce cięcia. Cięłam dzianinę pomiędzy tymi szwami, a następnie wykańczałam brzegi lamówką i wszywałam zamek.)

DSC_0687s1Elclavel

Jak wszyć lamówkę ? TUTORIAL

  1. Zaprasowaną lamówkę przypnij do brzegu tkaniny prawą stroną do prawej, rozkładając przy tym jedno ze „skrzydełek” lamówki. Pamiętaj, by przypinając pozostawić wystający ok 1-1,5cm lamówki na początku i końcu, ponieważ będziemy go później podwijać, by wykończenie było estetyczne :-) DSC_0694s1Elclavel
  2. W zagięciu przeszyj ściegiem prostym na całej długości, ale pamiętaj żeby na początku i końcu, tam gdzie zostawiliśmy zapas na podwinięcie (1-1,5cm) nie przeszywać. DSC_0697s1Elclavel-horz
  3. Teraz podwijamy lamówkę na końcach i na całej długości i spinamy ją szpilkami. DSC_0699s1Elclavel
  4. Ostatnim etapem jest przeszycie ściegiem prostym lamówki. Istotne jest by robić to na prawej stronie materiału, by kontrolować równość ściegu. Ja użyłam do tego stopki z ogranicznikiem. DSC_0704s1Elclavel

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom nie ominiecie żadnego wyjątkowego, choć za dużego swetra na zakupach :-). Takie perełki nie powinny się marnować!